Poradíme Vám s výběrem gymnastického míče

Gymball, Fit Ball nebo skákací míč. Má spoustu názvů, které však znamenají jedno a totéž – velký gymnastický míč určený jak na posílení těla a jeho zpevnění, tak i na protahování a rehabilitaci. Na první pohled se může zdát, že gymnastický míč je prostě velký gumový míč, u kterého nehraje takovou roli, jestli má průměr sedmdesát nebo osmdesát centimetrů. Opak je ale pravdou, na správně zvoleném míči závisí celková efektivita cvičení i jeho dopad na naše zdraví.

41PTKST992L

Jakou velikost míče vybrat?

Správnou velikost, tedy průměr gymballu, můžete odvodit dvojím způsobem: buďto délkou paže od ramena ke konečkům prstů anebo podle velikosti postavy. Takže například míč o průměru padesát pět centimetrů se doporučuje všem těm, kdo mají délku paže mezi 56 a 65 centimetry anebo celkovou výšku postavy od 150 do 165 centimetrů. Podívejte se na přesnou tabulku velikostí gymnastických míčů, kterou jsme pro Vás připravili, a vyberte si ten, který nejvíce koresponduje s Vašimi mírami.

Při výběru gymnastického míče je však potřeba klást důraz i na váhu. Při vyšší hmotnosti doporučujeme zakoupit míč o širším průměru, který Vám pomůže lépe rozložit váhu, a jednodušeji udržte stabilitu. Větší míč je při nadváze i lepší volbou kvůli jeho výraznějšímu prosednutí.

Budete-li mít možnost si míč vyzkoušet, tak pro Vás máme radu, podle které poznáte, který míč je pro Vás ten pravý. Při vzpřímeném sedu musíte mít kolena lehce níž, než je posazená pánev. Tím pádem musí trup a stehna svírat o něco větší úhel než devadesát stupňů.

61K7H3izi-L._SL1024_

Do jaké míry je míč odolný?

Některé gymnastické míče mají nosnost až 400 kilogramů, ale není to pravidlem. Pravidlem však je, že čím výraznější nosnost míče, tím zákonitě stoupá i jeho cena. Standardně však výrobci míčů garantují jejich nosnost okolo 300 kilogramů, takže se nemusíte bát jeho poškození vlivem nadměrné hmotnosti.

Co se týče materiálů pro výrobu gymnastických míčů, tak v této oblasti máte dvě možnosti: buď zvolíte míč z PVC anebo s ABS efektem. První jmenovaný je lesklý, hladký, lépe pruží, ale v případě poškození se však nedá zalepit. Za to míče s ABS efektem mají matný vzhled, sametový povrch a hlavně dvouplášťové provedení. Při propíchnutí se tedy nevyfouknou tak rychle, jako míče z PVC a je možné je stihnout zalepit.

61CkhNagjrL._SL1500_

Barevným možnostem se meze nekladou

O barevném spektru gymnastických míčů bychom si mohli povídat do nekonečna, protože přesně takové je. Už dávno nezdobí rehabilitační centra, kanceláře a obývací pokoje jen klasický tmavě modrý míč. V současné době je možné zakoupit míče všech barevných odstínů, ale i dokonale průhledné. Vysoce lesklé, třpytivé anebo matné. V nabídce jsou i atraktivní duhové míče, které ocení zejména děti.

Každý typů míčů se hodí na něco jiného…

Klasický gymnastický míč má obrovskou škálu využití. Dříve se nejčastěji používal pro trénování správného sezení bez hrbení. Dnes si na něm můžete zacvičit jak v pohodlí domova, tak i v rámci specializovaných lekcí. Avšak nejedná se jen o monotónní posilování a protahování, existují i programy, při kterých se na míčích cvičí při vysoce rytmické hudbě a cvičení se podobá aerobiku – jen se cvičí na míčích. Gymbally jsou nedílnou součástí i rehabilitačního cvičení, pro které bývají často využívány ty s průměrem kolem sta centimetrů. Často se využívají i v porodnicích a pro cvičení miminek.

71T-lSSSbtS._SL1500_

Overball, menší sourozenec klasického gymnastického míče najde široké uplatnění jak při posilování, tak i ve stabilizačních cvičeních. Je oblíbenou pomůckou při bolesti bederní páteře zapříčiněné nadměrným sezením, kdy se umísťuje mezi ni a opěradlo židle. Často bývá overball součástí cvičení na velkých gymnastických míčích. Overball se využívá i v logopedii a foniatrii, kde pomáhá hůře slyšícím dětem anebo dětem s poruchami řeči zlepšit výslovnost a artikulaci.

41N9S85ZGKL

Elipsoidní míč, někdy nazýván také jako brambora, to je physio roll. Primárně bývá využíván ve fyzioterapii a díky svému válcovitému tvaru umožňuje terapeutům sedět na míči spolu s pacientem. Často se využívá i při cvičení se seniory a velmi malými dětmi, a to především kvůli své větší stabilitě oproti klasickému gymnastickému míči.

61+l4DbNBsL._SL1024_

Napsat komentář